Asgari Ücret Zammı Ne Oldu


Asgari Ücret Zammı Ne Oldu
Asgari Ücret Zammı Ne Oldu

SON DAKİKA HABERİ: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti açıkladı. 1 Ocak 2024’ten itibaren asgari ücret 17 bin 2 lira olacak. Yıl boyunca geçerli olacak bu rakamın 700 lirası asgari ücret desteği olarak belirlendi. İşçi tarafını temsil eden Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, beklentilerinin 18 bin lira ve yılda iki zam olduğunu açıkladı.

ASGARİ ÜCRETE YÜZDE 49 ZAM: 17 BİN 2 TL OLDU!

700 lirası asgari ücret desteği olmak üzere 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak net asgari ücreti 17 bin 2 lira olarak belirlemiş bulunuyoruz

Yeni miktar ile çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeme sözünü bir kez daha yerine getirmenin memnuniyet içerisindeyiz.”

TÜRK-İŞ BAŞKANI ATALAY: TEKLİFİMİZ 18 BİN TL’YDİ

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’ın açıklamaları şöyle;

“2,5 saattir dördümüz bir toplantı yaptık. Türk İş olarak 2 saat evveline kadar resmi bir rakam söylemedik. 2 saat önce resmi rakamı telaffuz ettik.

Asgari ücret 11 milyon kişiyi ilgilendiren bir ücret. Türkiye’nin en büyük sosyal sorumluluk projesinde pazarlık öğesidir. Arkadaşlarımız 3 toplantı boyunca
evinin enflasyonun durumunu anlatma imkanı buldu. Türk İş’in talebi, Sayın Cumhurbaşkanımıza da ilettik, 18 bin liraydı yılda iki kere müzakerenin yapılmasıydı.

Ama anlaştıkları rakam 17 bin lira. Bu başlangıç ücreti olmasına rağmen maalesef ülkemde geçim ücreti oldu. Enflasyon durmadığı sürece yılda bir kere asgari ücretle
milletin talebini yerine getiremeyiz.”

ERDOĞAN’DAN ASGARİ ÜCRET MESAJI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan asgari ücret zammı sonrası ilk açıklama geldi. Sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2024 yılında asgari ücret, %49 artışla net 17.002 TL olarak uygulanacaktır. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun.” ifadelerine yer verdi.

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU PAZARLIK MASASINDAYDI

Günlerdir devam eden asgari ücret pazarlığında bugüne kadar Asgari Ücret Tespit Komisyonu iki kez bir araya gelmişti. Toplantılarda bir rakamın masaya gelmediği belirtilse de kulisler hareketlenmişti.

İKİ SEÇENEK GÜNDEMDEYDİ

Ankara’daki asgari ücret trafiğinde 16 bin 500 TL ile 17 bin 500 TL arasındaki rakamlar öne çıkmıştı.

TÜRK-İŞ BAŞKANI ATALAY: 30 MİLYONU İLGİLENDİRİYOR
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay da görüşme sonrası yaptığı açıklamada “Rakamı şimdi söyleyeceğiz. Uzlaşırsak masada gidip otururuz 8 milyonu ilgilendiriyor. Çoluk çocuk 30 milyonu ilgilendiriyor. Toplumu memnun edecek bir rakam olursa deriz ki varız” ifadelerini kullanmıştı.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*