Barkodlu 4A Hizmet Dökümü


Barkodlu 4A Hizmet Dökümü
Barkodlu 4A Hizmet Dökümü

Barkodlu sgk 4a hizmet dökümü, vatandaşların iş hayatında oluşan bilgilerin belgesidir denilebilir. Örneğin; çalışanın sigortasının ödendiği günler, sigortalı olunan gün sayısı, primler, işe başlama veya işten ayrılma tarihleri gibi birçok bilginin yer aldığı bir dökümdür.

Hizmet dökümlerinin nereden ve nasıl alınacağı bir yana, barkodlu 4a hizmet dökümü nasıl alınır sorusu da sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bu işlemi en yakın SGK şubesine giderek de gerçekleştirmek mümkündür. Ancak sıra beklemekten hoşlanmıyor ve işlemlerinizi sanal ortamda gerçekleştirmeyi daha cazip buluyorsanız, bunu E-devlet uygulaması üzerinden halledebilirsiniz.

E-devlet hakkında kısaca bilgi vermek yararlı olacaktır. E-devlet üzerinden resmî olan birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Hizmet dökümlerinin dışında, eğitim alanında burslar veya sınavlar hakkında bilgi edinmek ve bunların üzerinden işlemler yapabilmek için E-devlet tüm vatandaşlar için zaman tasarrufu sağlamaktadır. Bunun yanı sıra aynı zamanda askerlik işlemleri ve sağlık alanında ilaç reçetesinden, muayene randevularını ayarlamaya kadar birçok sınırsız işlemi de gerçekleştirebilirsiniz.

Barkodlu SGK 4A, 4B ve 4C Hizmet Dökümü Ne İfade Ediyor ?

Asıl konuya tekrar dönecek olursak, 4a hizmet dökümü nasıl alınır veya 4A hizmet dökümü barkodlu, 4B hizmet dökümü ve sgk 4C sigortalı kavramları ne anlama gelmektedir?

Öncelikle 4A ismi verilen kısaltma, eski sistemde bulunan SSK’yı temsil etmektedir. Yani bunun anlamı Herhangi bir iş yerinde çalışan ve SSK’ya prim ödeyen sözleşmeli bir işçi sınıfına girmesidir. 4B, da aynı şekilde 4A’daki gibi prim ödemektedir. Ancak aralarındaki fark, 4B’nin BAĞ-KUR’a prim ödemesidir. Ayrıca 4B sigorta koluna mensup olan vatandaşlar, kendi iş yerini işleten veya çalışan insanlardır. Bu durumda esnaflar buna en yakın örnek olarak gösterilebilir.  4C sigorta koluna sahip olan kişiler ise eski sisteme göre Emekli Sandığı sınıfına mensupturlar. Bu durumda 4C sigorta kolundakiler devlet memurlarıdır.

Yani 4a hizmet dökümü nasıl alınır?  sorularının anlamı, iş yerindeki bir çalışanın hizmet dökümünün nereden alacağı sorusudur. Çalışan işçi 4a hizmet dökümü almalıdır ve bunu da E-devlet üzerinden yapabilir. E-devlet sistemine ise TC kimlik numarasını veya E-devlet şifresini yazarak girebilir. Eğer E-devlet şifresi yok ise PTT’ye 2 TL ödeyerek alabilir.

Sonuç olarak E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra en kısa yol olarak arama bölümüne 4a hizmet dökümü yazabilir ve işlemlerini tamamlayarak, hizmet dökümünün çıktısını yazıcıdan alabilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*