E Devlet Sorgulama


E Devlet Sorgulama
E Devlet Sorgulama

Günümüzde birçok kurum ve kuruluş internet üzerinden ve e devlet kapısı ile bizlere hizmet sunmaktadır. Bu tür uygulamaların gelişmesinde en büyük etken internet kullanımının artması ve cep telefonlarının da fazlasıyla ulaşılabiliyor olmasıdır. İnternet üzerinden verilen hizmetlerin çoğalması ile birlikte artık pek çok işleminizi online olarak hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu tarz hizmetlerin gelişmesi ile birlikte ise pek çok işlemi hızlı, pratik ve kolay bir şekilde bir şekilde zaman kaybı yaşamadan yerine getirebilirsiniz.

Geliştirilen bu uygulamalardan birisi de birçok devlet kurumunun işlemini gerçekleştirebileceğiniz e-Devlet uygulamasıdır. Bu uygulama ile birlikte vatandaşlar uzun kuyruklara girmeden ya da gerekli kurumlara gitmeden işlemlerini internet üzerinden yapabilir. Sistem üzerinden yapılabilecek bazı e devlet sorgulamaları ise şu şekildedir.

Adalet Bakanlığı bünyesinde sabıka kaydı sorgulama işlemini, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde gelir testi sonucu sorgulama işlemini, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü üretici destekleme sorgulama işlemini, Emniyet Genel Müdürlüğü başlığı altında araç sorgulama işlemini, Gelir İdaresi Bakanlığı bünyesinden vergi borcu sorgulama işlemini, Karayolları Genel Müdürlüğü başlığını altında OGS geçiş bilgileri sorgulama işlemini, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde MEB sınav sonucu sorgulama işlemini, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi bünyesinde kasko poliçe sorgulama işlemini ve Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında 4A, 4B ve 4C kapsamında bir çok sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu ve bunlar gibi pek çok e devlet sorgulama ekranı ile işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet sorgulama işlemi için T.C. vatandaşlık numaranızı ve şifre, mobil imza ya da elektronik imzanızı kullanarak sisteme giriş yapmalısınız. Şifreniz için yurt içindeki PTT şubelerinden birisine giderek, mobil imzanızı telefon operatörlerinin bayiliklerine giderek aylık ücret karşılığı alabilirsiniz. Elektronik imzanızı ise özel şirketler sağlamaktadır ve belli bir ücret karşılığı almanız mümkün.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*