Ehliyet Yenileme


Ehliyet Yenileme
Ehliyet Yenileme

Karayolları Trafik Kanunu gereğince ehliyet yenileme son tarihi 31 Aralık 2024 olarak belirlenmiştir. Eski tip sürücü belgelerinin geçerlilik süresi 31 Aralık 2024 olduğu için hâlâ eski tip sürücü belgesine sahipseniz bu tarihe kadar ehliyetini yenilemeniz gerekmektedir.

Ehliyet Sürücü Belgesi Yenileme Başvurusu Nasıl ve Nereden Yapılır?

Yeni tip ehliyet temin etmek için ALO 199’u arayabilir, nvi.gov.tr adresi üzerinden online randevu oluşturabilir, e-Devlet üzerinden başvurabilir ya da ALO 199 mobil uygulamasını cep telefonunuza indirerek de randevu talep edebilirsiniz. Ehliyet değişimi için alacağınız randevunuz, nüfus müdürlüklerinde oluşturulacak ve gerekli tüm belgeler ve yatırmış olduğunuz harç bedeli dekontu ile randevu saatinde müdürlükte olmanız beklenecektir. Bu birimlere başvurduğunuz takdirde işlemleriniz aynı gün içerisinde tamamlanacak ve yeni ehliyetiniz en kısa süre içerisinde adresinize posta yolu ile iletilecektir. Yeni sürücü belgeniz tarafınıza ulaşana kadar size müdürlük tarafından geçici bir sürücü belgesi verileceğini de hatırlatalım. Başvurunuzu dilediğiniz herhangi bir nüfus müdürlüğü için yapabilir, başvuru yapmadan önce az önce bahsettiğimiz resmi kanallardan herhangi birini seçerek size en uygun yolu tercih edebilirsiniz. Her ne kadar randevu talebi oluşturmadan doğrudan size en yakın nüfus müdürlüğüne gidebiliyor olsanız da yaşanan yoğunluk sebebiyle randevusuz olarak işlem yapmak gereğinden fazla beklemenize ya da gün içerisinde işleminizin tamamlanamamasına neden olabilir, bu nedenle de bu konuda yetkin olan ilgililer, ehliyet yenileme başvurunuzu mutlaka randevulu bir biçimde yapmanızı önerir.

Ehliyet Yenileme İçin Gerekli Belgeler

Nüfus müdürlüğü üzerinden ehliyet randevunu aldın. Şimdi, yapman gereken işlem ise başvuruda senden istenecek ehliyet yenileme belgelerini hazırlamak. Ehliyet yenilemede gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde toplayarak başvuru esnasında teslim etmelisin. Bu açıdan ehliyet yenileme belgeleri nelerdir sorusuna yanıt vermek başvuru yapmadan önce belgeleri toparlama aşamasında sana yardımcı olacaktır.

Sürücü belgesi yenileme için başvuru yapmadan önce sağlık raporu almak ya da fotoğraf çektirmek gibi gereklilikleri başvuru randevusundan önce tamamlaman gerekir. Şimdi madde madde ehliyet yenileme belgelerini sıralayalım.

Ehliyet yenileme için gerekli evraklar:

Yeni ehliyet için gerekli belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Gerekli harçların ödendiğine dair belge: Ehliyet yenileme ücretini ödediğine dair belgedir.
 2. Sağlık Raporu: Başvurudan önce aldığın “Sürücü olur” sağlık raporunu, nüfus müdürlüğüne giderken yanına almalısın.
 3. Nüfus Cüzdanı veya Pasaport: Ehliyet yenileme başvurusunda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kimlik kartına, süresi dolmamış pasaporta veya resmi iş kimliğine ihtiyacın olacaktır.
 4. Adli Sicil Belgesi: Ehliyet yenileme başvurusu yaparken yanına alman gereken evraklardan biri olan adli sicil belgesini e-Devlet üzerinden temin edebilirsin.
 5. 1 Adet Biyometrik Fotoğraf: Ehliyetini yenilemek isteyen kişiye ait olan biyometrik fotoğrafın son 6 aydan eski olmaması önemlidir.
 6. Kan Grubu Kartı: Ehliyetini yenileyen kişi eğer kan grubunu bilmiyorsa kan grubunu belirten sağlık kurumu raporunu da başvuruda yanında getirmesi gerekmektedir.

Ehliyet yenileme randevusu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden veya ALO 199 hattından alınıyor. Gerekli evrakları ve ehliyet yenileme ücretini yatıran kişiler yenileme işlemlerini kolayca yapabiliyor.

Ehliyet Yenileme Randevusu Nasıl Alınır?

Ehliyetini yenilemek isteyenlerin için son başvuru tarihi 31 Aralık 2024 olarak belirlendi. Bu tarihe kadar eski ehliyet kullanabilir. Ancak söz konusu tarihten sonra geçerli olmayacak. Ehliyet yenileme randevusu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesi nvi.gov.tr üzerinden veya ALO 199 hattından alınabilir.

Ehliyet Yenileme Evrakları Nelerdir?

Kimlik Belgesi
Sürücü Sağlık Raporu
Sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı
1 adet biyometrik fotoğraf
Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan
Adli Sicil Belgesi (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir. Ayrıca Edevlet üzerinden temin edilebilir.)

Ehliyet Yenileme Ücreti 2024

Ehliyet yenileme ücreti ne kadar? sorusu ehliyetini yenilemek isteyen kişilerin merak ettiği bir konudur. Eğer eski tip ehliyete sahipse ve ehliyetini yenilemek istiyorsan ehliyet yenileme harcı ödemesi olarak toplam 15 TL yatırman gerekir. Ehliyet değiştirme ücreti olarak ifade edilen bu tutar, 13 TL değerindeki kâğıt bedeli ve 2 TL değerindeki vakıf hizmet bedelinden oluşur. Ehliyet alma şartları hakkında da bilgi alabilirsin.

Yeni tip ehliyete sahipsen ve süre dolumu, kaybetme ya da başka bir nedenle yeni tip ehliyetini yenilemek istiyorsan ödemen gereken tutar değişir. Vakıf hizmet bedeli 230 TL + değerli kağıt bedeli 990 TL’dir. Yani toplam 1.220 TL ödemen gerekir.

Peki, ehliyet yenileme ücreti nereye yatırılır? Ehliyet yenileme harç ücretini, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı ile anlaşmalı bankaların şubelerinden, ATM kanalları veya internet bankacılığı üzerinden ödeyebilirsin.

 Ehliyet Yenileme Ücreti Nereye Yatırılır?

Ehliyet Yenileme ücreti Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Trafik vakfınca protokol yapılmış ödeme yapılabilen banklara yatırılabilir. Ayrıca ehliyet yenileme ücreti internet üzerinden de yapılabilir.

 • Akbank
 • Aktif Bank
 • ING Bank
 • Şekerbank
 • Türkiye Vakıflar Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • T.C. Ziraat Bankası
 • Türk Ekonomi Bankası
 • Garanti Bankası
 • Denizbank
 • PTT Bank

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*