Emekli Maaş Zammı


Emekli Maaş Zammı
Emekli Maaş Zammı

Asgari ücrete gelen yüzde 49 zammın ardından, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 49,25 oranında zam yapılmıştı. SSK ve Bağ-Kur emeklileri de 6 aylık enflasyon farkı hesabıyla yüzde 37,5 oranında zam almaya hak kazanmıştı.

EMEKLİYE EK ZAM AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücret, memur ve memur emeklisinin belli olan zamlarından sonra SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin de zam oranlarını netleştirdi.

SSK VE BAĞ-KUR’A EKSTRA YÜZDE 5 EKLENDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ekstra yüzde 5 ek zam yapılarak yüzde 42,6 olarak uygulanacaktır dedi. Erdoğan, “Temmuz ayında emekli zamlarında ayrım olmayacak, memur emeklilerine ne zam uygulanacaksa SSK ve Bağ-Kur’a da aynı oranda zam yapılacak” dedi.

En düşük emekli maaşı 10 bin lira oldu

Emeklilerimizi asla darda bırakmıyoruz. Nispeten daha düşük artış alan SSK ve Bağ-Kur emeklisi aylıklarına yüzde 5 daha artış yapacağız. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin ocak 2024’ten itibaren 6 aylık artış oranı yüzde 42,6’ya yükseliyor. Önümüzdeki temmuz ayında artışlarla birlikte emeklilerimizin hepsi yaklaşık aynı oranlarda maaş artışına kavuşacak.

En düşük emekli maaşı 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkacak.

2024’ü emekliler yılı emekliler yılı olarak ilan ediyoruz. Memur ve memur emeklisinin yüzde 49,25’lik maaş artışına karşın, işçi ve Bağkur emeklisinin zam oranının 37,57’de kalması kamuoyunda beklentilere yol açmıştı. Beklentiler üzerine, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz koordinasyonunda çalışmalara başlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Hazine ve Maliye bakanlıkları çalışma yürüttü.

Milyonlarca SSK ve Bağ-Kur emeklisini ilgilendiren kritik Kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilere yapılacak ek zam oranı ve 2024 yılında geçerli olacak en düşük emekli maaşını açıkladı. SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına yapılacak ek zam düzenlemesi belli oldu.

Kabinedeki değerlendirmelerin ardından, SGK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 5 ek zam iyileştirmesi yapılmasına karar verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, en düşük emekli aylığının 7.500 TL’den 10.000 TL’ye yükseltildiğini açıkladı.

Geçen yılın son aylarında 16 milyon emeklinin tamamına 5’er bin liralık ödeme gerçekleştirdiklerini dile getiren Erdoğan, 2024 yılının ilk 6 ayı için memur emeklisi aylıklarında yüzde 49,25, SSK ve Bağkur’ emeklilerine yüzde 37,57 artış olduğunu hatırlatan Erdoğan, bu artışların emeklilerimizde yol açtığı rahatsızlığı gördüğümüz için birbirine yakınlaştıracak adım atıdığını ifade ederek, “SSK ve Bağkur emeklisi aylıklarına ilave yüzde 5 daha artış yapacağımız müjdesini buradan vermek istiyorum. SSK ve Bağkur emeklisi Ocak 2024’ten itibaren yüzde 42,6’ya yükseliyor. Temmuz ayında artışlarla birlikte emeklilerimizin hepsi yaklaşık aynı oranlarda maaş artışına kavuşacaklardır” dedi.

Temmuz ayında eşitlenecek

Memur, SSK ve Bağkur ayrımı yapmadan tüm emeklilerin yıllık artış oranların önümüzdeki Temmuz’da eşitleneceğii aktaran Erdoğan, “Yılın ikinci yarısındaki maaş artışlarında memur emeklileri enflasyon farkını alırken SSK ve Bağkur emeklileri enflasyon kadar zam alacakları için dengesizlik giderilecektir” diye konuştu.

En düşük aylık 10 bin lira

Uygulamaya alınan emekli maaşı alt sınırını 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkarıldığını da belirten Erdoğan, “Meclisimizin de onayını aldıktan sonra artışları bir an önce emeklilerimizin maaşlarına yansıtmak istiyoruz. 200 milyar liralık ilave kaynağı emeklilerimizin istifasedesine sunmak istiyoruz. Tüm bu artışların ülkemize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

2024’ü emekliler yılı olarak ilan ettiklerini söyleyen Erdoğan, bu vesile ile emeklilerin hayat kalitesini artıracak, sosyal hak


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*