Emekli Maaşı Ve Emekli Bayram İkramiyesi Ödemeleri


Emekli Maaşı Ve Emekli Bayram İkramiyesi Ödemeleri
Emekli Maaşı Ve Emekli Bayram İkramiyesi Ödemeleri

Milyonlarca Emeklinin beklediği emekli maaşı ve emekli bayram ikramiyelerinin ödeme takvimi belli oldu. Emekli maaş ve bayram ikramiyeleri Kurban Bayramı’ndan önce emeklilerimizin maaş hesaplarına yatırılacak. Emekli maaşı ve emekli bayram ikramiyesi hesaplara yatıyor. Emeklileri ilgilendiren erken ödeme takvimi belli oldu. Emekli maaşı ve bayram ikramiyesi Kurban Bayramı öncesi erkenden ödenecek.

Haziran ayı emekli maaşları ve bayram ikramiyesi ne zaman ödenecek? Emekli vatandaşların merak ettiği konuda Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Kurban Bayramı öncesinde 16 milyon vatandaşa emekli maaşı ve bayram ikramiyesi ödemesi yapılacağını açıkladı. Bayram öncesinde asgari ücret mesaisi hareketlenecekken, bayram sonrasında da emekli ve memur maaşları için yoğun gündem Türkiye’yi bekliyor olacak. Peki bayram ikramiyesi ne kadar olacak, ne zaman yatacak?

EMEKLİ MAAŞLARI VE BAYRAM İKRAMİYESİ ERKENDEN ÖDENECEK

Recep Tayyip Erdoğan yeni dönemin ilk kabine toplantısı sonrası milyonlara müjdeyi verdi. Emekli maaşları ve bayram ikramiyesi erkenden ödenecek. Erdoğan’ın “Güzel haberimiz emeklilerimize olacak, emeklilerimizin maaşları ve bayram ikramiyelerini kurban bayramı öncesinde ödeyeceğiz” açıklaması sonrası, Türkiye’de tüm emekliler ‘Emekli maaşı ve bayram ikramiyesi ne zaman ödenecek’ sorusuna yanıt aramaya başladı.Emekli maaşı ve bayram ikramiyeleri için planlanan tarihler Türkiye Yüzyılı’nın ilk kabine toplantısında ele alındı.NORMALDE SSK EMEKLİ MAAŞLARI NE ZAMAN YATIYOR?

Tahsis numarası son rakamı 9 olanlar ayın 17’sinde

Tahsis numarası son rakamı 7 olanlar ayın 18’inde

Tahsis numarası son rakamı 5 olanlar ayın 19’unda

Tahsis numarası son rakamı 3 olanlar ayın 20’sinde

Tahsis numarası son rakamı 1 olanlar ayın 21’sinde

Tahsis numarası son rakamı 8 olanlar ayın 22’sinde

Tahsis numarası son rakamı 6 olanlar ayın 23’ünde

Tahsis numarası son rakamı 4 olanlar ayın 24’ünde

Tahsis numarası son rakamı 2 olanlar ayın 25’inde

Tahsis numarası son rakamı 0 olanlar ayın 26’sındaBAĞ-KUR EMEKLİSİ NE ZAMAN ÖDEME ALIYOR?

Tahsis numarası son rakamı 9,7,5 olanlar ayın 25’inde

Tahsis numarası son rakamı 3,1 olanlar ayın 26’sında

Tahsis numarası son rakamı 8,6,4 olanlar ayın 27’sinde

Tahsis numarası son rakamı 2,0 olanlar ayın 28’inde

Emekli maaşı ödemesi tarihi Cumartesi gününe rastlayan hak sahiplerinin ödemesi Cuma, Pazar gününe rastlayanların ödemesi ise Pazartesi yapılıyor.

Emekli maaşlarının ödeme tarihi belli oldu.

Maaşlar 17-23 Haziran’da hesapta

Normal takvime göre, SSK emeklileri her ayın 17 ile 26’sı arasında, Bağkur emeklileri ise 25 ile 28’i arasında maaş alırken, bu tarih öne çekildi.

Maaşlar ve ikramiyeler, bayramdan önce 17-23 Haziran’da ödenecek.

Toplamda 25,7 milyar lira ikramiye ödenecek
Öte yandan 14,4 milyon emekliye toplam 25,7 milyar lira bayram ikramiyesi ödenecek.

BAYRAM İKRAMİYESİ NE KADAR OLACAK?

Nisan ayında yüzde 82 artışla bin 100 liradan 2 bin liraya çıkarılan bayram ikramiyesi için yeni bir artış da masada bulunuyor. İlk formüle göre ikramiye yüzde 25 artışla 2 bin 500 liraya yükselebilecek. İkinci formül ise ikramiyenin yüzde 50’lik artışla 3 bin liraya çıkarılması yönünde.
DUL VE YETİME DE İKRAMİYE ÖDENECEK: KİM NE KADAR ALACAK?

Bayram ikramiyesinde yapılacak bir artış, dul ve yetimlere de yansıyacak. Ölüm aylığı alanlar hisseleri oranında emekli ikramiyesi ödemesinden yararlanacak.

Örneğin bayram ikramiyesi 2 bin 500 lira olursa;Yüzde 75 ölüm aylığı alana bin 500 lira yerine bin 875 lira bayram ikramiyesi,Yüzde 50 ölüm aylığı alanın eline bin lira yerine bin 250 lira,Yüzde 25 olana da 500 lira yerine 625 lira ödenecek.

Örneğin bayram ikramiyesi 3 bin lira olursa da;Yüzde 75 ölüm aylığı alana 2 bin 250 lira,Yüzde 50 ölüm aylığı alana bin 500 lira,Yüzde 25 ölüm aylığı alana 750 lira ödenecek.

TEMMUZ AYINDA EMEKLİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

SSK ve Bağ-Kur emeklisi Temmuz ayında refah payı hariç 6 aylık enflasyon oranı kadar zam alacak. 5 aylık enflasyon rakamı yüzde 15,26 olarak kayıtlara geçti. TÜİK 3 Temmuz’da saat 10:00’da Haziran ayı enflasyonunu duyuracak. Böylece 6 aylık enflasyon oranı netleşecek. Bu rakam refah payı hariç doğrudan SSK ve Bağ-Kur emekli zammı zammı olacak.

Enflasyon ile ilgili rakamların kesinleşmesi sonrası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çalışmaları devreye girecek ve ek zam yapılacak. Masada refah payı, seyyanen artışlar ve kademeli zam oranı bulunuyor. Ekonomistlere göre 6 aylık enflasyon rakamlarının yüzde 18 ila 20 arasında olması bekleniyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*