İkametgah Sorgulama


İkametgah Sorgulama
İkametgah Sorgulama

İkametgah Değiştirme Nasıl Yapılır

Her bireyin oturduğu yerine dair bir ikametgahı mutlaka olmak durumundadır ve bir yere kayıtlı olmak zorundadır. Eğer ki yaşayacağınız yeri değiştirecekseniz veya oturduğunuz adresi değiştirecekseniz bunun da mutlaka ilgili makamlara bildirilmesi gerekmektedir. İkametgah sorgulamasını e devlet yoluyla yapabilirsiniz.

İkametgah Değiştirme

Öncelikle ilk defa bir yere kayıt olacaksanız bulunduğunuz yerin kaymakamlığına giderek kayıt olmanız gerekmektedir ve daha sonra oturduğunuz bölgenin muhtarlığına giderek ikamet kaydınızı yaptırmanız gerekiyor. İkametgah sorgulaması Türkiye’de Türk vatandaşları ve yabancılar için farklı olmaktadır. Türk vatandaşlarının mutlaka bir yere kayıtlı olması gerekiyor fakat yabancı uyruklu vatandaşlar için emniyette kayıtlı olmaları yetiyor. Ellerine verilen ikamet tezkeresinde nerede oturduğuna dair bilgiler bulunuyor.

İkametgah Belgesi Alma

İkametgah sorgulaması aynı zamanda internet üzerinden e devlet sitesine girerek kontrol edebilirsiniz. Siteye girdiğiniz zaman bazı kişisel bilgilerinizi girerek ikametgah başvurunuzun ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz. İkametgah sizin nerede olduğunuzu gösteren en önemli kayıt bilgilerinden bir tanesidir aynı zamanda bir kimlik kaydıdır. İkametin anlamı zaten sizin nerede oturduğunuzdur. Herhangi bir bireyin nerede oturduğu çok önemlidir çünkü o kişi aranırken normalde nerede oturduğu ve nereye kayıtlı olduğu araştırılmaktadır. E devlet sizinle ilgili bütün takipleri yapmak için önemli bir sitedir. Buradan kendinizle ilgili ve bütün kayıtlarınızla ilgili her şeye ulaşabilirsiniz. Sorgulamaları yapmadan önce hangi muhtarlığa veya kaymakamlığa ve hangi ilgili makamlara kayıtlı olduğunuzu bilmeniz gerekmektedir.

E Devlet İkametgah Sorgulama

İkametgah sorgulamasını internet üzerinden istediğiniz zaman yapabilirsiniz. İnternet üzerinden takip ettiğiniz zaman başvurunuzun sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenebilirsiniz dolayısıyla sonuçlanmış ise gidip gerekli yerlerden belgelerinizi alabilirsiniz bu şekilde de vakit kaybı yaşamamış olursunuz. E devlet zaman kaybetmemeniz için iyi bir takip yolu olmaktadır.

İkametgah Adresi Öğrenme

İkametgah haricinde bütün başvurularınızı sorgulayabilirsiniz. İkametgah başvuruları genel olarak fazla uzun sürmemektedir fakat farklı durumlara göre de değişebilir bu yüzden her zaman için internet üzerinden kontrol etmeniz çok önemlidir.İkametgah başvurusunu yaptığınızda kimlik bilgileriniz adres çalışma bilgileri ve benzeri bütün bilgileriniz alınmaktadır. İkametgah sorgulamasıyla oturduğunuz yerin ne durumda olduğunu da öğrenebilirsiniz. Yerin kime ait olduğu ve benzeri bütün bilgilere ulaşabilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*