SGK Emeklilik Hesaplama


SGK Emeklilik Hesaplama
SGK Emeklilik Hesaplama

Hayatını uzun süre çalışarak kazanmış olan insanların merak ettiği ortak bir soru olan “sgk ne zaman emekli olabilirim”  sorusu günümüzde yaygın bir şekilde dillerde dolaşmaktadır. Öncelikle emekliliği veya emeklilik yaşını hesaplamada etkin rol oynayan birçok faktör bulunmaktadır. Cinsiyet, doğum tarihi, işe başlama tarihi bunlardan bazılarıdır. Bir de eskilerde SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı olarak bildiklerimiz de emeklilik hesap etmede önemli bir etkendir. Eski isimlerinin karşılıklarını verecek olursak SSK yerine 4A, BAĞ-KUR yerine 4B ve Emekli Sandığı dediğimiz ise 4C olarak tanımlanmaktadır.

Bu kısaltma isimler bilindiği üzere, iş konusunda hangi sınıfa mensup olduğunun kategorize edilmiş halidir. 4A sınıfı SSK’ya prim ödeyen, yani bir iş yerinde çalışan sözleşmeli bir işçinin bulunduğu koldur. Eski SSK’nın şimdiki ismi SGK’dır. 4B ise kendine çalışan veya kendi iş yeri olup da yine prim ödeyenler sınıfına girmektedir. Bu sınıf eski sistemde BAĞ-KUR sigortalısı olarak geçmektedir. Yani tüm esnaflar, sanatkârlar ve tüccar kimseler BAĞ-KUR değil de 4B koluna girmektedirler. Son olarak ise 4C kolu eskilerde Emekli Sandığı olarak bilinir. Yani ne işçi sınıfına ne de esnaf olarak gözükmektedir. Bu sınıfa ait olan kimseler devlet memurları olarak bilinmektedir.

Tüm bu bilgiler sonucunda 4A, 4B ve 4C sınıflarından hangisine ait olunduğu, cinsiyet, doğum tarihi ve işe başlama tarihi gibi unsurlar emeklilik yaşını yakında ilgilendiren ve etkileyenler arasına girmektedir.

Merak edilen “ne zaman emekli olurum” sorusuna gelecek olursak, bu soruyu cevaplayabilmenin 2 yolu vardır. Biri E-devlet üzerinden veya direkt olarak SGK’nın resmi sitesinden girilerek yapılabilir. E-devlet sitesinde sadece bu işlem değil diğer sorgulama işlemlerini de gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca sağlık ve eğitim alanındaki işlemleriniz de bunlara dâhildir.

SGK EMEKLİLİK SORGULAMA

Emeklilik sorgulama işlemini sanal ortam üzerinden yapmak mümkündür. Ancak elde edeceğiniz sonuçların resmî hiçbir yanı yoktur. Sadece girdiğiniz bilgiler üzerinden ortalama ve tahminî bir sonuç verecektir. Bunun için E-devlet üzerinden sisteme giriş yaparak, sigorta kolunuzu ve hizmete başlama tarihinizi girmek, aradığınız “ne zaman emekli olurum” sorusunun cevabını kısmen verecektir.Ancak resmî bir bilgi istiyorsanız size en yakın SGK şubesine giderek bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Aynı zamanda sgk emeklilik hesaplama ve sorgulama mobil uygulaması olan ne zaman emekli olurum ile de kaç yaşında emekli olacağınızı hesaplayabilirsiniz. Ne zaman emekli olabilirim mobil uygulaması sitemizin en üstünde yer almaktadır.

SGK Emeklilik Hesaplama
SGK Emeklilik Hesaplama

SGK Emeklilik Hesaplama

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamındaki çalışanlar, emeklilik için gerekli şartlar yerine getirildiklerinde emeklilik maaşı almaya hak kazanırlar. SGK emeklilik programlaması, sigortalılık süresi, prim ödeme gün sayısı ve yaş gibi faktörlere göre yapılır.

SGK emeklilik hesaplama formülü

Emekli maaşı = (Toplam prim ödeme gün sayısı x ortalama brüt kazanç) / 3600

Ortalama brüt kazanç, sigortalının son 30 günlük prime esas kazancının harcandığıdır.

SGK emeklilik planlamasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar özetlenmektedir:

  • Sigortalılık süresi, 18 gün sonra sigortalı olarak çalışmaya başlanarak her gün için 1 gün olarak hesaplanır.
  • Prim ödeme gün sayısı, sigortalı olarak çalışılan gün için 1 gün olarak hesaplanır.
  • Sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı, kıdem tazminatı yaşının özellikleri.
  • Emeklilik yaşı, sigortalılık süresi ve prim ödemesi günün türüne göre değişir.

SGK ayrılma programlaması, SGK internet sitesi üzerinden yapılabileceği gibi, SGK il müdürlüklerinden veya e-Devlet üzerinden de yapılabilir.

SGK emeklilik programlaması, emeklilik yapmak ve emeklilik sonrası gelirinizi tahmin etmek için önemlidir.

SGK emeklilik planlamasında dikkat edilmesi gereken detaylar, emeklilik maaşınızın ne kadar esnekliği tahmininizin sizin için önemli olduğu.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*